Branda Barınaklarda havalandırmayı nasıl yapıyorsunuz?

By | | No Comments

Yapılarımızın en önemli özelliklerinden birisi havalandırmanın çok iyi yapılmış olmasıdır. Barınaklarımızın içindeki hava kalitesi çok iyidir. Müşterilerimiz konvansiyonel ahırlarda bir saat bile kalsalar gözlerinin yandığını ve havasız ortamdan dolayı çok rahatsız olduklarını söylüyorlar. Bizim yapılarımızda ise bütün günlerini geçirmiş olmalarına rağmen rahatsız olmadıklarını söylüyorlar.

Bunun iki nedeni var;

  • Yapılarımızın tepe yüksekliği konvansiyonel yapılara göre çok yüksektir. Öylesi 30 metre genişliğindeki sağmal ahırımızın tepe yüksekliği 15 metre civarındadır. Yüksek tepe noktasında tepe noktasında bulunan havalandırma açıklıkları çok etkin bir baca görevi görmekte ve ısınan amonyaklı kirli havanın hızlıca yapının tepesinde dışarı atılmasını sağlamaktadır. Evler de durum aynıdır. Bacanın ne kadar yüksekte olursa bacanız o kadar iyi çeker.
  • Yine yapılarımız toplam iç hacmi konvansiyonel yapılara göre daha yüksektir. Hayvanların oluşturduğu amonyakta sabit olduğuna göre konvansiyonel ahırlara göre daha fazla iç hacmi olan barınaklarımızdaki birim hava içinde amonyak oranı düşük oluyor.
  • Barınaklarımızın iki tarafında bulunan branda perdeler, yapının içine hava girişini yaz-kış kontrol edebilmenize ve ayarlamanıza imkan vermektedir. Dolayısı ile sıcak yaz günlerinde branda perdeleri açarak yapının içine daha fazla temiz hava girmesine, soğuk kış günlerinde branda perdeleri kapatarak hava girişini azaltmanıza imkan vererek, hava kalitesinin kontrol etmenizi sağlamaktadır.