Firma hakkında SSS

Firmamızın ürün gamı oldukça fazladır. Bunlar;

 • Sağmal barınaklar,
 • Besi barınakları,
 • Genç hayvan barınakları,
 • Buzağı barınakları,
 • Koyun ve keçi barınakları,
 • Salma tavuk barınakları,
 • Kültür mantarı çadırları,
 • Ot ve kesif yem depoları,
 • Prefabrik Bekçi evleri,
 • İşletme ofisleri,
 • Crush üniteleri
Category: Firma

Hem Türkiye’ye hem de yurtdışına ahır ve ağıl satarak montajını gerçekleştiriyoruz. Türkiye içinde bütün montajlarımızı ek bir ücret almadan yapıyoruz. Ama Türkiye dışındaki montajlarımız için ulaşım ve konaklama giderlerini karşılama için ek ücret talep ediyoruz.

Category: Firma
Tag: montaj

Bütün yapılarımız tamamen Türk mühendisler ve teknisyenler tarafından tasarlanmakta ve Türk işçiler tarafından üretilmektedir. Firmamız bu konudaki bilgisini uzun yıllardır yaptığı ar-ge çalışmaları sayesinde edinmiş ve deneyimlemiştir. Yurtdışına herhangi bir telif hakkı ödememektedir. Hatta Fransa, Norveç, İsveç gibi Avrupa ülkelerine dahi branda hayvancılık yapıları satışı yapmaktayız.

Category: Firma

Paysa ailesinin bünyesinde yaklaşık olarak 400 kişi çalışmaktadır. Bu personelin 25’i alanında uzman mühendis ve teknisyenlerden oluşan teknik personel, 15’i idari personel, 150’si fabrikada üretim yapan işçi ve ustalardan, kalan 200 civarında saha montaj personelinden oluşmaktadır.

Category: Firma

Evet. Hayvancılık sektörüne daha iyi hizmet verebilmek amacıyla, Paysa Prefabrike Yapıları Paysafarm markası oluşturdu ve sektöre bu marka ile hizmet etmektedir.
Paysa Prefabrike Yapılar için www.paysa.com.tr ziyaret edin.

Category: Firma

Paysa son 10 yıldır branda Hayvancılık yapılar üretmektedir. Bunun dışında branda kaplı bina olarak uçak hangarları, spor salonları, depolar, acil iskan binaları üretmektedir.

Category: Firma

Paysa 1976 yılında kurulmuş bir firma. 40 yıldır farklı amaç ve sektörler için branda kaplı yapıları ve prefabrik ürünler yapıyor. Türkiye’de ilk çadırı üreten, ilk tenis kortunu üreten, ilk ahırı üreten firmayız. Günümüzde ise branda yapılar konusunda en kapsamlı üretim altyapısına sahip, sektörün öncü ve lider firmasıyız.

Category: Firma

Load More

Branda hakkında SSS

Brandalar çok farklı özelliklerde imal edilmektedir. Isı kaynağından uzaklaştığında yanması sönen brandalar bulunmakla beraber Paysafarm olarak yanabilen branda kullanmayı tercih ediyoruz.
Çünkü yangınlarda insanlar ve hayvanlar alevlerden dolayı ölmezler, yangının oluşturduğu dumandan etkilenir ve hareketsiz hale gelir. Daha sonrada alevlerden etkilenir ve hayatlarını kaybederler.
Yanan branda kullanarak yangın oluştuğunda, yangın oluşan bölgenin hemen üstündeki brandanın yanmasını sağlar ve dumanın buradan dışarı çıkmasını sağlar. Dolayısı ile hayvanlarınız dumandan zehirlenmesini önlersiniz. Yapının dışına ulaşan dumanlardan dolayı yangından daha hızlı haber alarak daha hızlı müdahale etme sansınız da artabilir.

Category: Branda

Brandalarımız UV ışınları filtreleyerek güneş ışınlarını geçirmektedir.

Category: Branda

Böyle bir gereksinim olması halinde firmamız ile iletişime geçilerek, ahırın brandası firmamızdan kolayca temin edilebilir.

Category: Branda

Kullandığımız branda -70°C – +70°C arasındaki her iklim uygundur. Brandamız 10 ve 15 yıl yaşam ömrü biçilen branda olmak üzere 2 farklı kalitededir.

Category: Branda

Bir çok germe yapı uygulamasında kullanılan branda ışık geçirgen olarak tercih edilmektedir. Işık geçirgen branda %80 oranında ışık geçirerek, yapının içinde dış ortamdaki gibi ferah bir atmosfer yaratılmasına neden olur.

Category: Branda

Paysafarm ahırlarında kullandığımız branda üzeri cilalı bir brandadır. Eğimli olarak tasarlanan yapı, yağan karın çatıda birikmesine izin vermeden kenarlara doğru kaymasına neden olur. Bu nedenle karlı bölgelerde, yüksek rakımlı bölgeler de ahırlarımızı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Category: Branda

Branda rüzgâra karşı çok dayanıklı bir malzemedir. Gergin bir şekilde gerilmiş ve sağlam bir çelik konstrüksiyona sabitlenmiş olan branda Türkiye’nin her bölgesinde esen rüzgâra karşı yırtılmaz ve parçalanmaz. Burada önemli olan brandanın gergin bir şekilde, sağlam bir konstrüksiyon üzerine doğru bir şekilde bağlanmasıdır. Branda ahır rüzgarı aldığında, rüzgarın yükünü çelik konstrüksiyona bağlantı noktaları vasıtası ile aktarır. Bu nedenle bağlantı noktaları branda yüzeyindeki rüzgârdan dolayı oluşan yükü aktaracak şekilde tasarlanmalıdır. Ve tabiki Çelik konstrüksiyonda aktarılan bu yükü taşıyacak şekilde güçlü olmalıdır. Bunlardan hepsi olmalı, bir tanesinin bile olmaması yapıda sorun yaşanmasına neden olabilir. Firmamızdaki mühendisler Türkiye’nin bütün bölgelerine uygun olacak şekilde ahırları tasarlanmaktadır.

Category: Branda

Load More

Branda hayvancılık yapıları hakkında SSS

Branda barınağın çelik konstrüksiyon beton kaide üzerine mekanik dübeller ya da kimyasal dübeller kullanılarak monte edilir ve sabitlenebilirler. Geniş yapılarda ise temelde bırakılan ankarajlara monte edilirler.

Yapılarımız 2 yıl garanti kapsamındadır.

Paysafarm Hayvancılık yapılarında hayvan barınakların ihtiyacı olan;

 • Barınakların havalandırmasını kontrol edebilmek için kullanılan yapının boyunca yekpare olarak kontrol edilebilen branda perdeler,
 • Barınak içine kuş girişini önleyen tel,
 • Yağmur ve karı yapının uzağına öteleyen saçaklar,
 • Yem karma makine girişi için motorlu yukarı toplanır kapılar,
 • Giriş kapıları,
 • Havalandırma kanalları,
 • İç bölmeler,
 • Suluklar

bulunmaktadır.

Müşterilerimizde aldığımız bilgilere göre yapılarımız çelik konstrüksiyon binalara ve betonarme prefabrik binalara göre %50 ye kadar daha ucuz olmaktadır. Ayrıca temel betonu maliyetimizde daha ucuzdur.

Branda yapılar, konvensiyonal yapılara göre amortisman oranı yüksek yapılardır. Bu nedenle yatırım bedelinizi kısa sürede amortismandan düşmenize ve yatırımınızın kısa sürede geri dönmesine neden olur.

Brandamız -70 C ve +70 C arasında mukavemeti korumaktadır. Dolayısı ile Sibirya soğuğunda da, Arabistan çöllerinde de kullanılabilir. Sıcaktan dolayı özelliklerini kaybetmez.

Çelik çerçevemiz ise sıcak daldırma galvanizlidir. Dolayısı ile paslanmaya karşı üstün mukavemetlidir. Sahil kesimlerinde ve rutubetli bölgelerde bile paslanmaya karşı üstün mukavemetlidir.

Yapımızın şekli ve brandanın cilalı dış yüzeyinde sayesinde barınaklarımızın üzerinde kar birikmez. Dolayısı ile yoğun kar yağışının yaşandığı bölgeler içinde uygundur.

Çelik konstrüksiyonumuz sıcak daldırma galvanizli olduğundan çok uzun ömürlüdür. Yapının üstündeki kaplama ise 10 ve 15 yıl ömürlüdür.

Yoğuşma ancak havalandırması iyi olmayan binalarda oluşur. Bizim yapılarımızdaki etkin havalandırma sistemi sayesinde kış aylarında yoğuşma olmaz.

Branda yapıların güvenliğini sağlamak için çiftliğin etrafında çitlerle güvenlik duvarı yapılmalıdır. Branda ahırı güvenlik gerekçesi ile güvenli hale getirmeye uğraşmak, yapının kenarlarına beton duvarlar yapmak yapının avantajlarını azaltacaktır.

Barınaklar tasarlanırken brandaya inek, koyun, keçinin ulaşımını engelleyecek çit, ya da metal borudan engeller konulmaktadır. Bu engeller hayvanın brandaya ulaşmasına engel olduğundan brandayı yırtmalarının önüne geçilmektedir. Bazı işletmelerde ise yapının kenarları bir iki metre yükseklikte beton duvarla kapatılmaktadır. Yapı bu beton duvarın üstüne kurulmaktadır. Bu durumda beton yükseklik hayvanların brandaya ulaşımını engellemektedir. Şu ana kadar hayvanlar tarafından zarar verilmiş hiç branda yapımız olmamıştır.

Branda esnek ve hafif bir malzemedir. Üzerinde kar tutmamaktadır. Rüzgârlı havalarda da çok azda olsa barınağın iskeletinin hafiften hareket etmesi brandayı ve brandanın bağlantı noktaları tarafından tolere edilmektedir. Bu avantajlar sayesinde branda hayvancılık yapılarında, yapının içinde yük taşıyacak kolon kullanmamaktayız.
Hâlbuki çelik yapılarındaki panellerde çelik ve üstündeki kaplama vidalarla yapıldığında kaplama malzemesi çelik konstrüksiyondaki hareketi tolere edememekte ve çelik konstrüksiyondaki küçük hareketler bile yapının kaplamasını iskelete sabitleyen vidalar attırmaktadır. Bu sorundan dolayı yapının güçlü olması gerekmektedir. Bu da maliyet demektir. Maliyeti azaltmak içinde konvansiyonel barınak yapılarında yapının iç kısımlarda kolon kullanmak zaruri olmaktadır.

Yağmur ve dolu sacla kaplı konvansiyonel barınaklarda ses yapmakta ve hayvanlarda stres yapmaktadırlar. Bizim yapılarımızda ise yağmur ve dolu yağışından dolayı branda üzerine düşen tanecikleri tolere edilmekte ve daha az ses yapmaktadır. Bu nedenle barınaklarımız sac kaplı barınaklara göre daha az ses yapmaktadır.

Yapının tepe noktasındaki havalandırma çok etkin çalıştığından dolayı ısınan sıcak hava hızlıca yapının dışına atılır ve sıcak yaz günlerinde dahi yapının içinde sera etkisinin oluşması engellenir. Sağmal ahırlarımızı kullanan çiftçilerimiz yaz aylarında süt verimlerinin düşmediğini özellikle belirtmişlerdir.

Tepedeki havalandırma genişliği bölge koşullarına göre 10 ile 20 cm genişlikte yapılmaktadır. Bu açıklık yapının en tepesinde olduğundan ancak buradan direkt giren kar ve yağmur tanecikleri yapının içine girebilir. Yapının üstündeki brandaya düşen yağmur tanecikleri tepe açıklığından içeri girememektedir.
Tepe açıklığından genelde kar girişi olmamaktadır. Çünkü dışarı çıkan sıcak hava kar taneciklerini tepe açıklığından uzağa doğru savurmakta ve kar brandanın üzerine düşerek, oradan da aşağıya kaymaktadır.
Aynı şekilde tepeden çıkan sıcak hava yağmur taneciklerini de bir miktar savurmakta ve giren yağmur taneciklerini bir miktar azaltmaktadır.
Yapının içine girmeyi başaran yağmur damlaları ve kar taneleri ise barınakların iç tasarımına göre yem yoluna düşmekte ve buradan doğru yönlendirilen eğimli beton sayesinde dışarı yönlendirilmektedir.

Yapılarımızın en önemli özelliklerinden birisi havalandırmanın çok iyi yapılmış olmasıdır. Barınaklarımızın içindeki hava kalitesi çok iyidir. Müşterilerimiz konvansiyonel ahırlarda bir saat bile kalsalar gözlerinin yandığını ve havasız ortamdan dolayı çok rahatsız olduklarını söylüyorlar. Bizim yapılarımızda ise bütün günlerini geçirmiş olmalarına rağmen rahatsız olmadıklarını söylüyorlar.

Bunun iki nedeni var;

 • Yapılarımızın tepe yüksekliği konvansiyonel yapılara göre çok yüksektir. Öylesi 30 metre genişliğindeki sağmal ahırımızın tepe yüksekliği 15 metre civarındadır. Yüksek tepe noktasında tepe noktasında bulunan havalandırma açıklıkları çok etkin bir baca görevi görmekte ve ısınan amonyaklı kirli havanın hızlıca yapının tepesinde dışarı atılmasını sağlamaktadır. Evler de durum aynıdır. Bacanın ne kadar yüksekte olursa bacanız o kadar iyi çeker.
 • Yine yapılarımız toplam iç hacmi konvansiyonel yapılara göre daha yüksektir. Hayvanların oluşturduğu amonyakta sabit olduğuna göre konvansiyonel ahırlara göre daha fazla iç hacmi olan barınaklarımızdaki birim hava içinde amonyak oranı düşük oluyor.
 • Barınaklarımızın iki tarafında bulunan branda perdeler, yapının içine hava girişini yaz-kış kontrol edebilmenize ve ayarlamanıza imkan vermektedir. Dolayısı ile sıcak yaz günlerinde branda perdeleri açarak yapının içine daha fazla temiz hava girmesine, soğuk kış günlerinde branda perdeleri kapatarak hava girişini azaltmanıza imkan vererek, hava kalitesinin kontrol etmenizi sağlamaktadır.

Brandanın ısı izolasyon değeri çok düşüktür. Bu nedenle izolasyon yaptığı söylenemez. Esasen bu tip yapılarda buna gerek te yoktur. Ağılın havalandırma açıklıklarının tasarımından dolayı ağılın içerisinde etkin bir pasif havalandırma bulanmaktadır. Ağılın alt kısımlarında toprağa yakın bölümden nispeten daha serin hava ağılın içine alınır ve ağılın içindeki sıcak havada ısınan havanın yukarı çıkacağı prensibinden dolayı ağılın mahya bölgesinde enerji kullanmadan tahliye edilir. Böylece yapıların içi nispeten dış ortama göre serin olur

Esasen çiftlik hayvanları soğuya karşı insanlardan daha dayanıklıdır. Kolay kolay üşümezler. Aslında sıcak havalarda hayvanlar strese girerler ve verimleri düşer. Hayvanları sıcağa karşı korumak daha önemlidir.

Ruhsat ve yasal izinleri müşterimiz tarafından alınmaktadır. Genelde bölgeden seçilen bir mimari ofis bu tür görevleri üstlenmektedir. Bu ofis tarafından ruhsat almak için gerekli olan mimari, elektrik, mekanik projeler ve zemin etüdü yapılmaktadır. Ahırın çelik statik hesaplarını ise Paysa tarafından yapılarak, ruhsat projenizi yapılan firma ile paylaşılmaktadır.

Tag: ruhsat

Bu tamamen bağlı bulunduğunuz belediye ye bağlı bir durum. Bazı belediyeler bu yapıları için ruhsat isterken, bazıları da istemeyebiliyor. Ama eğer kredi ve devlet hibelerinin kullanacaksanız bu durumda ruhsat almanız belediyeden bağımsız olarak gerekebilmektedir.

Load More

Hizmetler hakkında SSS

Koyun ve keçi ağıllarında 10 ve 12 metre genişliğindeki ağıllarımızı öneriyoruz. Ama büyükbaş için 30 ve 37 metre genişliklerdeki çok talep görmektedir.

Hayvancılık yapılarını farklı ebat ve büyüklüklerde yapmak mümkün olmasına rağmen, kullanım amacına uygun olarak etkin ve ekonomik olarak çözüm oluşturan yapı tiplerimiz bulunmaktadır. Bu nedenle öncelikler daha önce hazırlamış olduğumuz ve denenmiş ahır/ağıl ebatlarını öneriyoruz.

Category: Hizmetler

Firmamızın uzmanlığı prefabrikasyon üretim olduğundan, yapının temeli gibi sahada yapılması gerekli olan inşaat işlerini firmamız üstlenmemektedir.
Müşteri tarafından yapılan temel kaidenin üzerine yapıyi ileri kaba olarak teslim ediyoruz. Elektrik ve sıhhı tesisatlar duvarların arasında tamamlanmış olan yapının, ince inşaat işleri ise müşteri tarafından tamamlanmaktadır.

Category: Hizmetler

Elektrik ve sıhhi tesisat projelerini firmamız çizmiyor. Bunu daha çok mahalli olarak çalışan mimar ve mühendislik ofisleri aracılığı ile tamamlayabilirsiniz.

Category: Hizmetler

Evet. Yapılarımızın tasarımı hızlı montaja göre tasarlanmıştır. Firmamız montaj hizmeti sunmaktadır. Genelde 2 hafta içinde montaj tamamlanmaktadır.

Category: Hizmetler
Tag: montaj

Firmamız barınak yapıları üreten bir firmadır. Tercihimiz binanın üretimini ve montajını yapmaktadır. Ancak müşterilerimiz bazen anahtar teslimi çiftlik yapmamızı talepte etmektedirler. Bazı durumlarda anahtar teslimide yapmaktayız.

Category: Hizmetler

Hayır. Ama proje ofislerine yapılarımız statik hesaplarını ve çelik planlarını veriyoruz.

Category: Hizmetler
Tags: destek, proje, TKDK

Load More